Postcode Search

District Councillors


Axevale Ward

  • Jean Margaret Bevis (Liberal Democrats): 1021
  • John Henry Denbee (The Conservative Party): 1236 elected
  • Jake Flood (Green Party): 562
  • Liz Scott (The Conservative Party): 1325 elected
  • Tom Scott (Labour Party): 361

Berrow Ward

  • Tony Grimes (The Conservative Party): 799 elected
  • Andrew William Nisbet (Liberal Democrats): 443

Bridgwater Dunwear Ward

  • Pele James Barnes (The Conservative Party): 541
  • Lorna Ann Phillippa King (Liberal Democrats): 295
  • Christine Louise McGinty (The Conservative Party): 377
  • Leigh Paul Redman (Labour Party): 748 Elected
  • Diogo Rodrigues (Labour Party): 438
  • Richard Scammell (UKIP) 554 Elected

Bridgwater Eastover Ward

  • Linda Bareham-Stanley (The Conservative Party) 514
  • Moira Brown (Labour Party) 648 Elected
  • Michael David Hall (The Conservative Party) 506
  • Camael King (Liberal Democrats) 240
  • Dave Loveridge (Labour Party) 708 Elected

Brigwater Fairfax Ward

  • Janice Joanna Somers Beasely (Liberal Democrats) 545
  • Mike Cresswell (The Conservative Party) 986 elected
  • Jim Donoghue (The Conservative Party) 765
  • Alex Glassford (Labour Party)  1081 elected
  • Graham John Granter (Labour Party)  1135 elected
  • Wayne John Pearce (The Conservative Party) 844
  • Reginald Charles Winslow (Labour Party) 844

Bridgwater Hamp Ward

  • James Cockram (The Conservative Party) 719
  • Andrew Ivor Danniells (The Conservative Party) 703
  • Wesley John Hinckes (Labour Party) 956 Elected
  • Adrian John Moore (Labour Party) 946 Elected

Bridgwater Victoria Ward

  • Barrie Clive Crow (The Conservative Party) 654
  • Lance John Duddridge (The Conservative Party) 812 Elected
  • Mick Lerry (Labour Party) 763 Elected
  • Roderick Silvester Sidney Lukins (UKIP)  621
  • Siobhan Wilson (Labour Party) 636

Bridgwater Westover Ward

  • Barbara Fisher (Liberal Democrats) 373
  • Kathy Pearce (Labour Party) 954 Elected
  • Jeffrey Searle (The Conservative Party) 767
  • Brian David Smedley (Labour Party) 878 Elected
  • John Douglas Watts (The Conservative Party) 634

Bridgwater Wyndham Ward

  • Rachael Helen Caswell (The Conservative Party) 1293 Elected
  • Peter Ian Johnstone (Liberal Democrats)  476
  • Liz Leavy (Labour Party) 620
  • Gill Slocombe (The Conservative Party) 1322 Elected
  • Caroline Ann Wilkins (Labour Party) 516

Burnham Central Ward

  • Maria Clarke (The Conservative Party) 1,367 elected 
  • Michael Clarke (The Conservative Party)  1,372 elected
  • Eve Harriet Courtney (Green Party) 445
  • James Donnellan (UKIP) 883
  • Mike Facey (Conservative Party) 1,239 elected
  • Phil Harvey (Liberal Democrats) 1,076
  • Katie Georgina Lawson (Liberal Democrats) 1,029 
  • Sarah Milner Simonds (Liberal Democrats) 909

Burnham North Ward

  • Cheryl Lesley Burnett (The Conservative Party) 1,620 elected
  • Peter Laurence Burridge-Clayton (The Conservative Party)  1,883 elected
  • Paul Herbert (The Conservative Party) 1,256 elected
  • Helen Hims (UKIP) 823
  • Alexander Begg Lawrie (Green Party) 422
  • Beverly Milner Simonds (Liberal Democrats) 1,029
  • Tom Nichols (Liberal Democrats)  861
  • Victoria Weavell (Liberal Democrats) 798

Cannington & Wembdon Ward

  • Alan James Beasley (Liberal Democrats) 809
  • Ann Bown (The Conservative Party) 1455 Elected
  • Ian Dyer (The Conservative Party) 1588 Elected
  • Allan Jeffrey (Green Party) 546

Cheddar & Shipham Ward

  • Peter John Shilton Downing (The Conservative Party) 1765 elected
  • Suzanne Mary Green (Liberal Democrats) 1523
  • Dawn Hill (The Conservative Party) 1889 elected
  • Will Hims (UKIP) 783
  • John Outhwait (Liberal Democrats) 1,303
  • Jeff Savage (The Conservative Party) 1,720 elected
  • Norma Scanlon (Labour Party) 809

East Poldens Ward

  • Ian Richard Horsfield (Green Party) 408
  • Duncan McGinty (Conservative Party) 814 elected

Highbridge & Burnham Marine Ward

  • Alan Beech (Labour Party)  499
  • Lorna Corke (UKIP) 907 elected
  • Forrester Shiela Rachel (Labour Party) 550
  • Bill Hancock (Independent) 436
  • Fiona Joan Hector (Liberal Democrats) 640
  • Janet Anita Keen (The Conservative Party) 937 elected
  • Roger Charles Keen (The Conservative Party) 876 elected
  • Graham Alan Kennedy (Liberal Democrats) 549
  • Tony Lynham 370
  • Mike Mansfield 493
  • John David Parkes (Liberal Democrats) 599
  • James Roughton (The Conservative Party) 564
  • Lucy Emily Scanton (Labour Party) 366
  • Chris Williams (Independent) 536

Huntspill & Pawlett Ward

  • Susanna Louise Peel Craig (Liberal Democrats) 286
  • Terry Peers (Green Party) 217
  • John Charles Woodman (The Conservative Party) 793 elected

Kings Isle Ward

  • Derek Stanley Alder (The Conservative Party) 1520 elected
  • Liz Perry (The Conservative Party)  1592 elected
  • Mike Senior (Liberal Democrats) 827
  • Josephine Sally Smoldon (Green Party) 792

Knoll Ward

  • Bob Filmer (The Conservative Party) 1888 elected
  • Isobel Fotheringham (UKIP) 647
  • Andrew Gilling (The Conservative Party) 1,433 elected
  • Tony Gore (Liberal Democrats) 922

North Petherton

  • Lucy Miranda Allen (The Conservative Party) 1,874
  • Jen Bayford (Green Party) 941
  • Alan Sydney Earnest Bradford (The Conservative Party) 2,316 elected
  • Marion Denham (Labour Party) 1,155
  • Anne Elisabeth Fraser (The Conservative Party) 2,078 elected
  • Revans Bill (Liberal Democrats) 1,891 elected

 Puriton & Woolavington Ward

  • Valerie Bannister (Green Party) 477
  • Alison Jane Hamlin (The Conservative Party)  1052 elected
  • Richard Cecil Hampson (Labour Party) 542
  • Mark Healey (The Conservative Party) 1204 elected
  • Pete Hollings (UKIP) 877

Quantocks Ward

  • Lindy Booth (Green Party) 766
  • Michael Graham Caswell (The Conservative Party) 1458 elected
  • Philip S T Lawrence King (Labour Party) 662
  • Julie Annette Pay (The Conservative Party) 1605 elected

Wedmore & Mark Ward

  • Polly Costello (The Conservative Party) 1686 elected
  • Rosemary Joan Hasler (Liberal Democrats) 1034
  • Gabrielle Kathleen Hector (Labour Party) 474
  • Will Human (The Conservative Party) 1280 elected
  • Dave Wills (UKIP) 391

West Poldens Ward

  • Charles Graham (Green Party)  545
  • Stuart Arthur Kingham (The Conservative Party) 963 elected