Postcode Search
xmas alert
Christmas and New Year in Sedgemoor

Sedgemoor District Council will remain open for business as usual during the holiday period on all days except bank holidays.

Rubbish and recycling collections will be two days later from Monday 25th to Friday 29th December, and one day later between Monday 1st to Friday 5th January. A Bank Holiday Collection leaflet from the Somerset Waste Partnership is available here: Icon for pdf Christmas & New Year Refuse Collections 2017/2018 [22.09KB]

District Councillors


Axevale Ward

  • Jean Margaret Bevis (Liberal Democrats): 1021
  • John Henry Denbee (The Conservative Party): 1236 elected
  • Jake Flood (Green Party): 562
  • Liz Scott (The Conservative Party): 1325 elected
  • Tom Scott (Labour Party): 361

Berrow Ward

  • Tony Grimes (The Conservative Party): 799 elected
  • Andrew William Nisbet (Liberal Democrats): 443

Bridgwater Dunwear Ward

  • Pele James Barnes (The Conservative Party): 541
  • Lorna Ann Phillippa King (Liberal Democrats): 295
  • Christine Louise McGinty (The Conservative Party): 377
  • Leigh Paul Redman (Labour Party): 748 Elected
  • Diogo Rodrigues (Labour Party): 438
  • Richard Scammell (UKIP) 554 Elected

Bridgwater Eastover Ward

  • Linda Bareham-Stanley (The Conservative Party) 514
  • Moira Brown (Labour Party) 648 Elected
  • Michael David Hall (The Conservative Party) 506
  • Camael King (Liberal Democrats) 240
  • Dave Loveridge (Labour Party) 708 Elected

Brigwater Fairfax Ward

  • Janice Joanna Somers Beasely (Liberal Democrats) 545
  • Mike Cresswell (The Conservative Party) 986 elected
  • Jim Donoghue (The Conservative Party) 765
  • Alex Glassford (Labour Party)  1081 elected
  • Graham John Granter (Labour Party)  1135 elected
  • Wayne John Pearce (The Conservative Party) 844
  • Reginald Charles Winslow (Labour Party) 844

Bridgwater Hamp Ward

  • James Cockram (The Conservative Party) 719
  • Andrew Ivor Danniells (The Conservative Party) 703
  • Wesley John Hinckes (Labour Party) 956 Elected
  • Adrian John Moore (Labour Party) 946 Elected

Bridgwater Victoria Ward

  • Barrie Clive Crow (The Conservative Party) 654
  • Lance John Duddridge (The Conservative Party) 812 Elected
  • Mick Lerry (Labour Party) 763 Elected
  • Roderick Silvester Sidney Lukins (UKIP)  621
  • Siobhan Wilson (Labour Party) 636

Bridgwater Westover Ward

  • Barbara Fisher (Liberal Democrats) 373
  • Kathy Pearce (Labour Party) 954 Elected
  • Jeffrey Searle (The Conservative Party) 767
  • Brian David Smedley (Labour Party) 878 Elected
  • John Douglas Watts (The Conservative Party) 634

Bridgwater Wyndham Ward

  • Rachael Helen Caswell (The Conservative Party) 1293 Elected
  • Peter Ian Johnstone (Liberal Democrats)  476
  • Liz Leavy (Labour Party) 620
  • Gill Slocombe (The Conservative Party) 1322 Elected
  • Caroline Ann Wilkins (Labour Party) 516

Burnham Central Ward

  • Maria Clarke (The Conservative Party) 1,367 elected 
  • Michael Clarke (The Conservative Party)  1,372 elected
  • Eve Harriet Courtney (Green Party) 445
  • James Donnellan (UKIP) 883
  • Mike Facey (Conservative Party) 1,239 elected
  • Phil Harvey (Liberal Democrats) 1,076
  • Katie Georgina Lawson (Liberal Democrats) 1,029 
  • Sarah Milner Simonds (Liberal Democrats) 909

Burnham North Ward

  • Cheryl Lesley Burnett (The Conservative Party) 1,620 elected
  • Peter Laurence Burridge-Clayton (The Conservative Party)  1,883 elected
  • Paul Herbert (The Conservative Party) 1,256 elected
  • Helen Hims (UKIP) 823
  • Alexander Begg Lawrie (Green Party) 422
  • Beverly Milner Simonds (Liberal Democrats) 1,029
  • Tom Nichols (Liberal Democrats)  861
  • Victoria Weavell (Liberal Democrats) 798

Cannington & Wembdon Ward

  • Alan James Beasley (Liberal Democrats) 809
  • Ann Bown (The Conservative Party) 1455 Elected
  • Ian Dyer (The Conservative Party) 1588 Elected
  • Allan Jeffrey (Green Party) 546

Cheddar & Shipham Ward

  • Peter John Shilton Downing (The Conservative Party) 1765 elected
  • Suzanne Mary Green (Liberal Democrats) 1523
  • Dawn Hill (The Conservative Party) 1889 elected
  • Will Hims (UKIP) 783
  • John Outhwait (Liberal Democrats) 1,303
  • Jeff Savage (The Conservative Party) 1,720 elected
  • Norma Scanlon (Labour Party) 809

East Poldens Ward

  • Ian Richard Horsfield (Green Party) 408
  • Duncan McGinty (Conservative Party) 814 elected

Highbridge & Burnham Marine Ward

  • Alan Beech (Labour Party)  499
  • Lorna Corke (UKIP) 907 elected
  • Forrester Shiela Rachel (Labour Party) 550
  • Bill Hancock (Independent) 436
  • Fiona Joan Hector (Liberal Democrats) 640
  • Janet Anita Keen (The Conservative Party) 937 elected
  • Roger Charles Keen (The Conservative Party) 876 elected
  • Graham Alan Kennedy (Liberal Democrats) 549
  • Tony Lynham 370
  • Mike Mansfield 493
  • John David Parkes (Liberal Democrats) 599
  • James Roughton (The Conservative Party) 564
  • Lucy Emily Scanton (Labour Party) 366
  • Chris Williams (Independent) 536

Huntspill & Pawlett Ward

  • Susanna Louise Peel Craig (Liberal Democrats) 286
  • Terry Peers (Green Party) 217
  • John Charles Woodman (The Conservative Party) 793 elected

Kings Isle Ward

  • Derek Stanley Alder (The Conservative Party) 1520 elected
  • Liz Perry (The Conservative Party)  1592 elected
  • Mike Senior (Liberal Democrats) 827
  • Josephine Sally Smoldon (Green Party) 792

Knoll Ward

  • Bob Filmer (The Conservative Party) 1888 elected
  • Isobel Fotheringham (UKIP) 647
  • Andrew Gilling (The Conservative Party) 1,433 elected
  • Tony Gore (Liberal Democrats) 922

North Petherton

  • Lucy Miranda Allen (The Conservative Party) 1,874
  • Jen Bayford (Green Party) 941
  • Alan Sydney Earnest Bradford (The Conservative Party) 2,316 elected
  • Marion Denham (Labour Party) 1,155
  • Anne Elisabeth Fraser (The Conservative Party) 2,078 elected
  • Revans Bill (Liberal Democrats) 1,891 elected

 Puriton & Woolavington Ward

  • Valerie Bannister (Green Party) 477
  • Alison Jane Hamlin (The Conservative Party)  1052 elected
  • Richard Cecil Hampson (Labour Party) 542
  • Mark Healey (The Conservative Party) 1204 elected
  • Pete Hollings (UKIP) 877

Quantocks Ward

  • Lindy Booth (Green Party) 766
  • Michael Graham Caswell (The Conservative Party) 1458 elected
  • Philip S T Lawrence King (Labour Party) 662
  • Julie Annette Pay (The Conservative Party) 1605 elected

Wedmore & Mark Ward

  • Polly Costello (The Conservative Party) 1686 elected
  • Rosemary Joan Hasler (Liberal Democrats) 1034
  • Gabrielle Kathleen Hector (Labour Party) 474
  • Will Human (The Conservative Party) 1280 elected
  • Dave Wills (UKIP) 391

West Poldens Ward

  • Charles Graham (Green Party)  545
  • Stuart Arthur Kingham (The Conservative Party) 963 elected